משפחת אופיר (גוטגולד)

מוצאה של משפחת אופיר במזרח אירופה (פולין בעיקר). דפי המשפחה מציגים את חברי המשפחה העיקריים. אם אתם מעוניינים במידע נוסף - אל תהססו ליצור עמנו קשר.

מקור שם המשפחה אופיר

שם המשפחה אופיר הופיע לראשונה במשפחתנו בשנות ה-1950 כאשר אבי רפי שינה את שמו מרפאל גוטגולד לרפאל אופיר. הסברה היא ששם המשפחה גוטגולד מקורו בעיסוקה של משפחת גוטגולד בעבר שחבריה היו כנראה צורפים (ומכאן גוטגולד או זהב טוב). שם המשפחה אופיר מנסה לשמר את משמעות השם במילה עברית מודרנית. בכדי ללמוד עוד על משמעות המילה אופיר, לחץ כאן.
במשפחות ישראליות חדשות רבות נמצא שם המשפחה אופיר. רבות ממשפחות אלו שינו את שם המשפחה המקורי (הלועזי) למילה עברית חדשה זו. במרבית המקרים אין קשר משפחתי עם משפחת אופיר "שלנו".

הצלחנו להתחקות אחר שם המשפחה גוטגולד עד לשנות ה-1800. למרבה הצער מרבית הרישומים המשפחתיים בכתב אבדו בשואה ובמהלך ההגירה לפלשתינה (ישראל).

מהי המשמעות של אופיר?

1 זהב משובח. (©מילוג - המילון העברי החופשי ברשת)

2 שם של נפּה או מדינה אשר ממנה הובאו זהב ואוצרות טבע נוספים לארץ ישראל (מקראי).

"וְשִׁית-עַל-עָפָר בָּצֶר, וּכְצוּר נְחָלִים אוֹפִיר" (איוב כב', כד') (©סנופי - מילון עברי-עברי)

נמל או אזור ממנו הביאו ספינות המלך שלמה זהב משובח בכמויות גדולות. אבנים יקרות, שנהב, קופים וטווסים היוו אף הם חלק מהמטען המלכותי. מיקומה של אופיר אינו ידוע. מספר השערות נערכו לגבי מיקומה מצפון מזרח אפריקה, דרום מזרח ערב והודו, אך הנטייה כיום הינה לזהות את המקום בדרום מערב ערב (תימן המודרנית) ויתכן אף החופים האפריקניים הסמוכים.(© Electric Library's Free Encyclopedia)

מדינה במיקום לא ידוע, ככל הנראה דרום ערב או החוף המזרחי של אפריקה, ממנה הובאו למלך שלמה זהב, אבנים יקרות ועצים. מלכים א' פרק י פסוק י"א.(© infoplease)

3 בנו של יוקטן - דמות תנ"כית - אופיר בן יקטן מצאצאיו של שם, "וְאֶת-אוֹפִיר וְאֶת-חֲוִילָה, וְאֶת-יוֹבָב; כָּל-אֵלֶּה, בְּנֵי יָקְטָן" דברי הימים א' א' כ"ג.(©שם-לי)(© Electric Library's Free Encyclopedia)

אופיר נודעה בעושרה ובשפע הזהב המצוי בה, עד כדי כך שהביטוי "זהב-אופיר" השתרש בשפה העברית.

אופיר באנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה

צאצאי גוטגולד

לחצו כאן בכדי לראות את הגוטגולדים הידועים לנו במשפחה (ללא בני זוג) או כאן (עם בני זוג).

אבות דור עדי ויובל אופיר

לחצו כאן לרשימת האבות של דור ועדי אופיר.

עזרו לנו לאתר אבות חסרים

אנא עזרו לנו לאתר אבות קדמונים נוספים במשפחה...

אם ידועה לכם אינפורמציה נוספת על משפחות גוטגולד, ליברך, גרנק, רוזנבאום - אנא צרו עימי קשר.